Dzisiaj jest 24 lutego 2024    |   

program pos banner ogolny 750x200

RSO – Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania to usługa umożliwiająca powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach za pośrednictwem stron internetowych urzędów wojewódzkich oraz naziemnej telewizji cyfrowej (w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB), a także w aplikacjach telefonicznych.

Regionalny System Ostrzegania (RSO) jest to zintegrowany system usług zbudowany w ramach umowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Telewizji Polskiej S.A. z dnia 14 października 2013 r., umożliwiający powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach. RSO wykorzystując napisy w DVB, teletekst oraz telewizję hybrydową HbbTV stanowi nowe medium umożliwiające masowe informowanie ludności o zagrożeniach.

Komunikat (ostrzeżenie) generowany jest przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych. Użytkownik na ekranie telewizora poprzez napisy DVB, a także w telegazecie od strony 430 lub w tv hybrydowej – standard HbbTV, zobaczy komunikat obowiązujący wyłącznie na terenie województwa, w którym się znajduje.

Poprzez Regionalny System Ostrzegania rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Dzięki poradnikom, w tym poradnikom wideo (w aplikacji telewizji hybrydowej) RSO pełni także rolę edukacyjną. Uczy udzielania pierwszej pomocy, zachowania w przypadku pożaru, powodzi i w wielu innych sytuacjach.

Bezpłatna aplikacja mobilna RSO (platformy: Android, iOS, WindowsPhone) umożliwia dostęp do komunikatów generowanych na terenie całego kraju.

Ważne:

W związku z pojawiającymi się sygnałami, dotyczącymi braku lub niewielkiej ilości generowanych w systemie komunikatów/ostrzeżeń, chcielibyśmy wyjaśnić, że informacja o braku ostrzeżeń do wyświetlenia oznacza, że w danym województwie nie obowiązują w danym momencie żadne ostrzeżenia hydrologiczne, meteorologiczne, drogowe czy inne. Nie jest to natomiast tożsame z faktem, że aplikacja nie jest zasilana w istotne treści.

ktd

fb

banner na strone 1200x628 CP

rfrd

TABLICA 2 CZYSTA

fil

tablica fundusz orlik 80x120

20230628

PROW 2014-2020

prowpdf

Elektroniczny Dziennik Ustaw

kwiecien2023 1

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk

2312416